Na dovolenou do minulosti

Mám to štěstí, že si rok co rok mohu dopřát dovolenou, jakou si u nás jen tak někdo dopřát nemůže. Je to sice vykoupeno šetřením po celý zbytek roku, ale vždycky se za to odškodním tím, že vyrazím někam, kam se leckdo z nás jen tak nepodívá. Ale na jednu z dovolených, kterou bych si rozhodně nenechal ujít, se nikdy nedostanu. Ani kdybych šetřil sebevíc. A tím je dovolená v minulosti.

Kdyby to prostě šlo, zamířil bych na dovolenou tam, kam jsem v minulosti mířil. A proč to? Aby byla tato dovolená oproštěna od všech nedostatků, které ony tehdejší dovolené měly. Prostě bych si to zopakoval, ale přitom se vyhnul tomu, co se nepovedlo nebo co nebylo dokonalé.

cestovatelův fotoaparát

Co se týká Ameriky, podíval bych se třeba do San Francisca. Ale tentokrát bych se určitě už domluvil slušně anglicky a ono rande, na kterém jsem se tehdy spustil se svou první a poslední Američankou, by snad nebylo posledním. Nebo bych tam s kamarádem nesedal den co den v Kavárně Praha, kde nám bylo neustále slibováno, že jen co dorazí kuchař, budou pravé staročeské knedlíky, ovšem s tímto kuchařem to dopadlo asi jako s kouzelníkem ze zábavných pořadů Možná přijde i kouzelník. Tedy nikdy nepřišel.

Pak bych se zase podíval do New Yorku. Kde jsem byl tehdy poprvé mimo Evropu, cestováním ještě téměř nedotčený. A věděl bych tak nejen to, že jsem šel po Brooklynském mostě, že jsem byl v Bronxu, zvenku se podíval na newyorkskou burzu, shlížel na město z Empire State Building i Sochy Svobody a projížděl se metrem, ale také bych si to užil víc, než když jsem se jen neustále staral, abych zcestovalejší kamarády neztratil z očí a neztratil se tam. A určitě bych na tyto nedal, když při pohledu na tu frontu lidí prohlásili, že se podíváme do toho Světového obchodního centra jindy. Psal se rok 2000.

cestovatelské potřeby

A určitě bych nikdy nepojal úmysl jet do Kanady. Která je pro mne dodnes synonymem místa, kam mě nikdo nedostane. Při tom, jak se tamní lidé chovali. To bych si ty peníze radši někde zakopal na zahradě pro případ, že bude jednoho dne možné jet na dovolenou do minulosti. Kterou bych si rád dopřál.