Proč vlastně potřebujeme zábavu

Jednou z důležitých součástí našich životů je bezesporu zábava. Ačkoliv ji máme spojenou především s dětmi, není pochyb o tom, že i dospělí se velmi rádi baví, byť poněkud jiným způsobem. A psychologové zjistili, že k tomu máme velmi dobrý důvod. Asi jen málokdo si ještě v poměrně nedávné minulosti dovedl představit, jak je pro naše duševní zdraví důležitá. Právě ona nám totiž dává možnost aktivního odpočinku, tedy možnost zaměstnat mozek něčím jiným a zapomenout na naše každodenní starosti. Díky tomu se pak cítíme osvěženi a běžný pracovní stres pak zvládáme mnohem lépe.

 

Jistě, existují nejrůznější druhy zábavy. Nemusí se ani zdaleka jednat jen o hry, i když ty s ní máme spojené nejvíc. Patří sem například i sport, ať už jeho aktivní provozování (které je mimochodem dobré také pro naše fyzické zdraví), nebo sledování zápasů v televizi.

 

sport patří k oblíbeným druhům zábavy

 

Samozřejmě, ne vždy je to, co nás baví nejvíce, dobré pro naše tělo. Někteří lidé mají zálibu například v adrenalinových zážitcích, jiné naopak baví riziko, kdy například sprejují po budovách a snaží se nenechat se chytit. A je jasné, že ani jedno z toho není ideální.

 

V takovém případě je nejdůležitější si svou chybu uvědomit a přiznat. To je také ten nejtěžší krok, ke kterému se odhodlá jen málo lidí. Zdaleka ne každý k tomu má totiž dostatek disciplíny a odvahy. Pokud jej však překonáme, pak tím dalším by mělo být nalezení alternativy, která nebude pro nás či pro naše okolí tak škodlivá.

zábavu máme spojenu především s dětmi

 

Rozhodně však platí, že zábavu potřebuje každý z nás. V opačném případě se dostaví problémy, nejprve psychického rázu, jako je vyčerpání, deprese či dokonce vyhoření, a pokud je budeme ignorovat, tak i fyzického rázu. V takovém případě už však může být pro naše tělo pozdě, a bude těžké vrátit se zpět k normálu. To jsou také důvody, proč bychom měli o své duševní zdraví pečovat, a rozhodně je nepřehlížet.