Správa financí


Hospodaření

Peníze nejsou pro běžné lidi neomezenou komoditou, takže bychom tak s nimi měli i zacházet, protože nemuset řešit jejich nedostatek přináší do života určitou jistotu. Přeci jen je dobré mít stabilní příjem, dostatečnou finanční rezervu a nějaké to spoření, než abychom žili od výplaty k výplatě.

virtuální měna

K finanční gramotnosti je dobré vést už menší děti, aby znali hodnotu peněz, protože vydělat je není až tak snadné. Jakmile nastoupíme do svého prvního zaměstnání, tak je vhodné myslet na budoucnu, takže místo utrácení třeba za drahé boty je vhodné mít i nějaké ty spoření a investice. Samozřejmě na trhu s financemi je mnoho podvodníků, takže musíme být obezřetní, komu a za jakých podmínek peníze svěřujeme. Navíc třeba u takových akcií je vysoké riziko poklesu hodnoty, takže je potřeba si vždy nastudovat kromě podmínek a možného zhodnocení i rizika, která klidně můžou nastat. Proto je lepší mít investice rozloženy.

Půjčky

Někdy nemáme financí, kolik bychom chtěli, takže si nemůžeme některé věci dovolit. V takovém případě jsou tu půjčky, které dnes nabízí kde kdo, ale rozhodně bychom s nimi měli být opatrní. Třeba taková půjčka na půjčku je čistá cesta do pekel. Takovou výjimku však tvoří hypotéka, protože budeme splácet vlastní bydlení, ve kterém už budeme během této doby bydlet, takže zase nebudeme platit nájem někde jinde. I tak je třeba mít dostatečné příjmy v řádech desítek let, abychom milionovou částku řádně splatili.

nový dům

Jestliže jste někdy narazili na pojem hypotéka bez dokládání příjmů, tak to není úplně tak, že by se nikdo nepídil po Vašich příjmech, protože je třeba vždy dokázat, jestli na půjčku máme, a to i v našem vlastním zájmu, abychom se vyhnuli potížím se splacením. Mají zde však o dost více benevolentnější pravidla, takže nějaký ten prohřešek v rejstříku bude vykoupen o něco vyšším úrokem.