Jak postavit vkusný a atraktivní betonový plot


Znáte betonový plot? Máme tím na mysli oplocení z betonových odlitků, prokládaných armovanými ocelovými komponenty. Jak jej postavit, aby nevypadal příliš fádně, a jak využít jeho estetických předností?

Zkuste desky prostřídat ve dvou barvách

Betonové desky se vyrábí v několika barvách a počítá se s tím, že si je lidé budou přizpůsobovat okolnímu prostředí. Když ale postavíte plot odshora dolů kupříkladu v tmavě hnědé barvě a jednotlivé desky položíte na sebe, budou mezi nimi sice velice úzké spáry, ale bohužel je to jedna z prvních drobností, na kterou se lidský zrak zaměří. Bude to zkrátka i z delší vzdálenosti vypadat tak, že máte kolem zahrady postavený plot z půl metru širokých desek, nikoli v celistvé výšce jako monolit.

rostliny na zdi

Jestliže ovšem prostřídáte desky mezi sebou ve dvou barvách, jako když se hrají šachy na bílých a černých polích, bude to vypadat velmi efektně. Každý sice ihned zjistí, že jde o plot skládaný z desek, ale bude to vypadat nenuceně a přirozeně, podobně jako například krásné anglické historické cihlové stavby šlechtických sídel, ponechané bez omítky.

betonový plot

Nechte plot popínat břečťanem

Říká vám něco břečťan popínavý nebo přísavník, známý také jako „psí víno“? Jsou to velice dekorativní rostliny a nádherně vyniknou zejména na kontrastních barvách fasád či oplocení. Necháte-li je popínat po betonových plotech v Čáslavi, mohou vytvořit zajímavou podívanou. Vhodná je kupříkladu okrová či krémová barva desek, anebo zbarvená spíše do červena či do hněda. Přísavník ovšem na podzim ztrácí listy, které se barví do červena, a tak chcete-li jím vyzdobit plot, musíte počítat s tím, že přes zimu budou větvičky holé, a tomu byste mohli přizpůsobit i barvu desek. V úseku, kde bude růst přísavník, například zbarvíte oplocení do shodného či velmi podobného odstínu hnědé barvy, jako jsou větvičky této rostliny.