O nerezové zábradlí na balkoně a na terase se nemusíte starat


Výroba nerezové oceli se v naší zemi těší značné oblibě již desítky let. Po sametové revoluci byly sice bohužel některé provozy zrušeny, ale podstatné je, že technologie, lidský um a hlavně ochota obnovit výrobu zůstaly zachovány. Již za socialismu se u nás zhotovovaly kloubní náhrady, jimiž se proslavilo město Kladno, ale to není zdaleka vše, co uhlíková ocel legovaná chromem a niklem nabízí. Kupříkladu si lze poměrně snadno opatřit nerezové zábradlí.

zábradlí na lodi

Ptáte se, proč zrovna zábradlí z chladného kovu, když máte možnost zhotovit jej z jiných, levnějších materiálů?

Nerezové oceli si nemusíte vůbec všímat – zábradlí ze dřeva či z konstrukční oceli musíte brousit, natírat a kontrolovat jejich stav, co se týče bezpečnostních prvků a nosnosti. Nerezovou ocel nemusíte kontrolovat vůbec. Na její vlastnosti nemá prakticky žádný vliv ostré slunce, silný mráz, sníh, déšť, krupobití, silný vítr a leckdy dokonce ani bleskový výboj. Říká se, že vás nerezové zábradlí přežije, což bývá většinou pravda, pokud se nerozhodnete jeho životnost ukončit dříve sami například demontáží.

nerezové zábradlí

Nerez i na výškových stavbách – když vystoupáte po několika desítkách schodů válcové věže hradu Kokořín, a budete chtít rozhlédnout se odtud po krajině, budete předpokládat, že vás po zapření o okraj zdiva hradní věž udrží. Kdyby tam však bylo pouze dřevěné madlo celodřevěného chatrného zábradlí, zřejmě byste k němu nepojímali takovou důvěru a krajinu byste sledovali z úctyhodné vzdálenosti od vnějšího okraje věže. Nerezové zábradlí však budí důvěru již samo o sobě pouhým pohledem. Je masivní, pevné a dostatečně spolehlivé za každých okolností. Právě proto se s ním často setkáte i na moderních stavbách obchodních center, na sportovištích a dalších, zejména výškových stavbách, kde je nutné mít bezpečnou oporu i ve výškách nad dvacet metrů nad zemí.